Aristotle Onassis Kimdir

Aristotle Onassis Kimdir

Tütün satışlarından aldi yılda 100 bin ABD Doları kazandı. 1928 yılı itibariyle Aristotle Onassis, Yunanistan ile yapmış olduğu ticaretlerden yaklaşık 3 milyon Dolar değerinde iş yapmış oldu.
1928 yılında Yunan hükümeti adına Arjantin ile bir ticaret anlaşması için görüşmeler yapmakla görevlendirildi, ardından 1930 yılında Yunanistan’ın Buenos Aires konsolosluğuna getirildi. Bu arada sigara üretimi ve hammadde ticaretine de el atarak işlerini büyüttü.
İthalat esnasında gördü ki asıl para gemi taşımacılığındaydı ve o da deniz aşırı ülkelere sefer yapmak üzere gemiler satın aldı. ABD‘ye göç etti.
1931 yılında daha 25 yaşında iken iş hayatındaki başarılar onu milyon dolarlık servet sahibi yaptı. 1931 yılında iflasın eşiğine gelmiş olan Kanadalı Canadian National de Montréal şirketinden çok düşük bir bedel sayılabilecek 120 bin ABD Dolar karşılığında altı yük gemisi satın aldı. Daha sonra başka gemiler de aldı.
1923 yılında babası onu Arjantin‘e gönderdi.
Aristotle Onassis, Arjantin‘e gidince Buenos Aires‘teki United River PIate TeIephone Co.’ya gececi santral memuru olarak işe girdi.
Aynı zamanda babasının da yardımı ile Türkiye’den tütün ticaretine başladı.
Türk tütününün Küba tütünlerinden daha hafif olması sebebiyle kadın içicileri hedeflemişti.
Hem çalıştığı telefon operatörlüğü hem de tütün ticareti ile Aristotle Onassis, kısa zamanda finansal olarak oldukça iyi bir konuma geldi.
Daha sonra Arjantin‘de ithal Doğu tütünlerinin kullanımını yüzde 10’dan 35’e yükseltince telefon şirketindeki işini bırakarak sırf tütün işi yapmaya başladı.
1925 yılında Arjantin vatandaşı da oldu.
20 Ocak 1906 tarihinde İzmir Karataş’ta doğmuştur. Yunan asıllıdır.
Annesi Penelope Dologu, babası Socrates Onassis’dir.
Yunanistan vatandaşıdır, aynı zamanda Arjantin vatandaşı da olmuştur.
Aslen Kapadokya’dan gelen ailenin yakınlarının bir diğer soyadı da Konyalidis’ti yani Konyalı.
Babasının ve amcasının Akhisar’da tütün bahçeleri vardı; maddi durumları çok iyiydi.
İzmir’de yaşayan ve Tütün ticaretinden zengin olan ailesi, Türkiye‘nin kurtuluş savaşından sonra 1922 yılında aile önce Midilli’ye oradan da Yunanistan‘a göç etmiştir.

Etiketler: